Sign in
View: Mobile | Desktop
 
FOLLOW US:  Facebook  Twitter  LinkedIn  RSS
Men Women
Upcoming Events
Authors:


 
Hector Lopez


 
Francisco Vega

FacebookTwitter
Join Us!!! We are looking for someone to help us cover Liga SudAmericana women basketball. Please send us an e-mail.

leagueslogos:Liga-Sudamericana_logobasketball.gif 

Final Standings

1. Vasco da Gama (BRA)
2. Atenas Cordoba (ARG)


Eliminations
Group A
Place: Concepcion, Chile
Dates: 23,24,25/2/00
Court: Palacio Municipal

Atenas Cordoba (ARG) 3-0
Barueri-Vasco (BRA) 2-1
U. Conception (CHI) 1-2
Cordon (URU) 0-3

Group B
Place: Barranquilla, Colombia
Dates: 16,17 y 18/2/00
Court: Coliseo Elias Chewing

VascoDaGama (BRA) 3-0
Trotamundos (VEN) 2-1
Caimanes (COL) 1-2
UTE (ECU) 0-3

Group C
Place: Lima, Peru
Dates: 21,22 y 23/2/00
Court: Coliseo Eduardo Dibos

Marathon Fr. (BRA) 3-0
Boca Juniors (ARG) 1-2
Prov. Osorno (CHI) 1-2
Alas Perunas (PER) 1-2

Group D
Place: Montevideo, Uruguay
Dates: 16,17 y 18/2/00
Court: Welcome y El Cilindro

Welcome (URU) 3-0
Independiente (ARG) 2-1
Sol de America (PAR) 1-2
UTEPSA (BOL) 0-3


Stats Leaders
Points

THORNTON I. 63 A.Cord.
CAMPANA H. 61 Atenas
BLACKSHEAR, 59 UDEC
OSBORNE J. 58 ATENAS
JOHNSON, 44 VASCOB.
FRITSCH R. 43 U. DE C.
RUIZ MORENO L.38 Vas.
GUTIERREZ, 36 ATENAS
OSELLA D. 35 ATENAS
CHEIDDE P.34 VASCO B.

Rebounds

Blackshear, 26 UDEC
THORNTON, 22 A.Cord.
GUTIERREZ, 22 Atenas
De Lima T. 20 Vasco B.
BOUZOUT, 19 A.CORD.
OSBORNE, 18 ATENAS
BEATHEA D. 18 UDEC
OSELLA D. 17 ATENAS
FRITSCH R. 16 U. DE C.
Costa, 15 VASCO BAR.

Assists

Milanesio, Atenas 18
Rosas, UDEC 11.
Campana, Atenas 9
Blackshear, UDEC 7
Johnson, Vasco 5
Palladino, Atenas 7
Campos, UDEC 6
Osborne, Atenas 5
Bonda, Cordon 5
Rossini, Vasco 5

   Serie Final
Game 5, (17/04/2000)
Vasco da Gama - Atenas Cordoba 64-61 (Demetrius 6, Charles Byrd 4, Rogerio 8, Sandro 12, Jose Vargas 15; Mingao 13, Helinho 6 - Marcelo Milanesio 9, Hector Campana 10, Leandro Palladino 13, Jason Osborne 19, Diego Osella 8;  Leonardo Gutierrez, Bruno Labaque 2, Jared Prickett)
Game 4: Atenas - Vasco da Gama 75-87
Game 3: Atenas - Vasco da Gama 84-79
Game 2: Vasco da Gama - Atenas 70-67
Game 1: Vasco da Gama - Atenas 71-78

  Quarter finals:
03-Mar-99: Trotamundos – Atenas 70-59 (Dalmau 17, Pen~aloza 14, Tovar 7, Nwosu 14 y C. Herrera 10; Salcedo 0, A. Garcia 2, Villasmil 0 y Lloveras 6. Coach: Nestor Salazar - Milanesio 14, Campana 14, Palladino 9, Osborne 11 y Osella 9; L.Gutierrez 0, Prickett 0 y Pelussi 2. Entrenador: Pablo Coleffi)
Vasco Da Gama - Vasco Barueri 100-97
Franca - Independiente GP 96-85
Boca Juniors – Welcome 75-73 (Arenas 2, Cocha 16 (x), Prego 14, O'Bannon 24 y Higgins 2 (FI). G.Fernandez 9, Nobile 2, Calderon 2 y S. Acosta 2 - Mazzarino 16, Silveyra 10, Moglia 8, Owens 18 y Szcygielski 17 (FI). Sanders 6, Medrick 0, Xavier 0 y Borges)

Group A (Concepcion-Chile)
25-Feb-00 Atenas de Cordoba - Vasco Barueri 79-64 (Osborne 23, Ossela 17, Campana 13, Gutierrez 10, Milanesio 9 – Johnson 16, Ruiz Moreno 15, Lucas Costa 9, Jefferson 9)
25-Feb-00 U. de Concepcion – Cordon 77-70 (Fritsch 26, Blackshear 17, Zuniga 14, Valencia 8 – Acosta 14, Martinez 14, Thornton 13, Wallace 11)
24-Feb-00 Vasco Barueri - Cordon 68-62 (Cheidde 16, Johnson 15, Thiago Lima 11, Jefferson 10 – Thornton 22, Bouzout 18, Acosta 7)
24-Feb-00 U. de Concepcion - Atenas de Cordoba 52-84 (Blackshear 13, Beathea 12, Perez 10 – Campana 24, Gutierrez 16, Osborne 14, Ossela 10)
23/2/00: Atenas (Argentina) - Cordon (Uruguay) 103-63 (Marcelo Milanesio 3, Hector Campana 24, Leandro Palladino 14, Jason Osborne 21 y Diego Osella 8; Leonardo Gutierrez 10, Bruno Labaque 18, Andres Pelussi 2, Marcos Casini 0, Guillermo Labaque 2 y Diego Brezzo 1 - Camilo Acosta 5, Javier Bonda 2, Jesus Rostan 9, Isidore Thornton 28 y Marcel Bouzot 7; Hebert Nunez 0, Roosvelt Wallace 2, Adrian Bertolini 3, Horacio Martinez 7, Nicolas Oliveira 1, Pablo Morales)
23/2/00: Universidad de Concepcion (Chile) - Vasco Barueri (Brasil) 69-76 (Blackshear 29, Fritsch 16, Beathea 8 - Moreno 20, Johnson 13, Cheidde 11, Costa 11)
Group C (Lima-Peru)
23-Feb-99 Marathon Franca - Prov. Osorno 101-89 (Chui 22, Marcio 19, Edu Mineiro 14, Jorginho 12, Ricardinho 12 – Brown 20, Soto 15, Saez 12, Zepeda 10, Mendez 10)
23-Feb-99 Alas Peruanas - Boca Jrs. 66-62 (Briones 31, Monges 10, Macher 7 – Prego 20, Nobile 12, Fernandez 8)
22-Feb-99 Boca Jrs. - P. Osorno 81-63 (Arenas 3, Prego 22, Edwards 5, Fernandez 7, Higgins 3, Nobile 17, Calderon 8, Boccia 7, Acosta 9. Dt. Ruben Magnano - Mendez 7, Saez 7, Soto 5, Brown 20, Paris 9, Arroyo 9, Carrasco 3 y Cardenas 0. Dt. Marcelo Casas)
22-Feb-99 Alas Peruanas - Marathon Franca 65 – 84 (Briones 26, Monges 16, Loayza 7 – Chui 19, Douglas 17, Marcio 12, Richards 10)
First round 21/2
Boca Jrs (Argentina) - Marathon Franca (Brasil) 70-77 (Arenas 6, Cocha 15, Edwards 10, Gabriel Fernandez 14, Higgins 13; Prego 12, S. Acosta, Nobile, Calderon, Boccia - Valtinho 18, Chui 1, Marcio 8, Douglas 21 y Richards 7; Jorginho 8, Edu Pinheiro 6, Ricardinho y Esteban 8)
Group B:
18/2/00 UTE 64 - 75 Trotamundos (Sanchez 23, Peteway 10, Escalante 10, Diaz 7, Obando 6 – Penaloza 13, Yovera 13, Salcedo 10, Herrera 10, Villasmil 8, Henderson 8, Garcia 8)
18/2/00 Caimanes 75 - 85 Vasco da Gama (Mosquera 25, Giraldo 18, Teheran 10, Angulo 9 – Vargas 26, Byrd 15, Franco 14, Conrado 13)
16/2/00: Vasco da Gama 91 - 68 Trotamundos (Byrd 21, Cordozo 12, Conrado 12, Vargas 12, Rogerio 12 - Henderson 18, Tovar 14, Herrera 12)
16/2/00: Caimanes 93 - 79 UTE (Giraldo 22, Angulo 17, Teheran 15, Thompkins 13 – Sanchez 15, Mc Gowan 15, Peteway 13, Diaz 13, Escalante 11)
17/2/99 Vasco da Gama – UTE 106-54 (Byrd 19, Conrado 14, Helinho 13, Vargas 12, Franco 12, Pinheiro 10 – Sanchez 11, Mc Gowan 11, Diaz 9)
17/2/99 Caimanes – Trotamundos 74-80 (Giraldo 18, Angulo 15, Teheran 14, Thompkins 13 – Penaloza 23, Nwosu 21, Herrera 15, Tovar 9, Villasmil 6)
Group D:
18/2/00 Sol de America 101 - 84 UTEPSA (Martinez 26, Zaletel 22, Carrillo 16, Iaratro 15 – Justiniano 28, Claros 13, Lema 11, Quiroz 9, Anoz 9)
18/2/00 Welcome 83 - 71 Independiente (Mazzarino 14, Silveira 6, Moglia 7, Owens 11, Szczygielski 20 --formacion inicial--, Blackwell 2, Medrick 12, Abratanski 5, Caneiro, Borges 4, Xavier 2. DT.: Victor Berardi - Sucatzki 8, Rollins 12, Aizpurua 14, Pedemonte 18, Bell 10, Aguirrezabala 2, Malara 7. DT.: Pablo Feliu)
17-Feb-99 Independiente – UTEPSA 95-70 (Bell 17, Sucatzky 9, Centeno 6, Pedemonte 12, Rollins 22; Alba 11, Mohadeano 2, Aguirrezabala 6, Malara 8, Sepulbeda 2. Coach: P. Feliu - Quiroz 16, Lema 18, Justiniano 12, Gutierrez 8, Marcelo 5; Anez 11, Calderon, Rocca. Coach: Arano.)
17-Feb-99 Welcome - Sol de America 103-72 (Owens 19, Moglia 17, Silveira 13, Szczygielski 12, Blackwell 11, Mazzarino 11 – Zaletel 28, Martinez 21, Carrillo 8, Martinessi 7, Laratro 7)
16-Feb-99 Independiente 88 - 79 Sol de America (Bell 16, Sucatzky 21, Aispurua 3, Pedemonte 7, Rollins
10; Alba 10, Aguirreazabala 10, Malara 11 – J. Martinez 20, Martinessi 4, Zalatel 17, Larataro 13, Carrillo 6; Marquez 2, Dose 10, Araujo, Yujovich, Ramoa 7)
16-Feb-99 Welcome 107 - 58 UTEPSA (Owens 17, Moglia 12, Szczygielski 7, Silveira 10, Mazzarino 4; Abratanski 3, Medrick 3, Blackwell 10, Xavier 14, Barrera 9, Borges 12, Caneiro 6 - Quiroz 8, Lema 11, Justiniano 8, Gutierrez 13, Mercado 7)

Site Map:
Latinbasket.com Member Services: Other Basketball Sites:
Copyright (c) 1998-2016 Eurobasket Inc. Disclaimer

WARNING:
Do not copy, redistribute, publish or otherwise exploit information that you download from the site !
Do not encumber, license, modify, publish, sell, transfer or transmit, or in any way exploit, any of the content of the site, nor will you attempt to do so.